Dotace
Vážení zákazníci,
máme pro Vás podrobné informace o nové “kotlíkové dotaci”, která je určena na výměnu starých kotlů.
Veškeré informace jsou čerpány z webových stránek STÁTNÍHO FONDU ŽIVOTNÍHO PROSTŘENÍ ČESKÉ REPUBLIKY.
Kotlíkové dotace v kostce
Na co dostanete dotaci:
- zdroj včetně nákladů na jeho instalaci
- nová otopná soustava
- rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
- finančně méně náročná opatření na snížení energetické náročnosti budovy (max. 20 tis. Kč)
- služby energetického specialisty
- projektová dokumentace
Maximální náklady, ze kterých bude hrazena dotace: 150 tis. Kč (tj. maximální výše dotace 127,5 tis. Kč)
Podporovaná zařízení budou uvedena v závazném seznamu vedeném SFŽP ČR
- Od 20. 7. 2015 lze do závazného seznamu SFŽP ČR zapisovat tepelná čerpadla a kondenzační kotle na zemní plyn.
- Kotle na pevná paliva bude možné na seznam zapisovat po oficiálním zveřejnění nařízení EK k Ekodesignu koncem července.
Výše podpory:
Kotel výhradně na uhlí 70 %
Kombinovaný kotel (uhlí + biomasa), plynový kotel 75 %
Kotle výhradně na biomasu a tepelná čerpadla 80 %
+ dalších 5 % pro oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší (seznam měst a obcí se znečištěným ovzduším)
Pokud máte dům, který nesplňuje energetickou účinnost C, bude povinností realizovat zároveň jedno z následujících energetických opatření (nejvhodnější opatření vám doporučí energetický specialista): viz Tabulka (PDF)
Kde a kdy budete žádat:
Na krajském úřadě poté, co váš kraj vyhlásí výzvy pro občany.
Co budu muset určitě povinně doložit:
- Žádost o poskytnutí dotace – budou k dispozici na krajských úřadech.
- Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).
- Fotodokumentace stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso, uvedení jeho typu (odhořívací, prohořívací apod.), materiálu (ocel, litina) a jmenovitého výkonu. Prohlášení o jeho funkčnosti a používaném/ých palivu/ech.
- Písemný souhlas spoluvlastníků domu v případě, že je jich více.
- Písemný souhlas vlastníka pozemku v případě, kdy vlastník nemovitosti je odlišný od vlastníka pozemku, na němž se rodinný dům nachází.
- Další přílohy definované příslušným krajem dle jeho individuálních potřeb, souvisejících s nastavením přidělování podpory.
Až 85% dotaci z maximální částky 150 tisíc Kč bude možné získat na výměnu starého kotle na pevná paliva za jiný, ekologičtější zdroj a tzv. mikro-energetická opatření. Ministerstvo životního prostředí dnes zveřejnilo základní rámec podmínek kotlíkových dotací, které budou nově hradit evropské fondy. Právě kvůli financování z fondů EU si nejdříve o peníze musí zažádat kraje, které budou následně poskytovat dotace přímo občanům. Ministerstvo pro kraje dnes zveřejnilo 1. výzvu v hodnotě 3 miliardy korun. Kraje musí o dotaci pro občany zažádat do 30. září.
Česká republika se dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším. Téměř 90 % celkových emisí karcinogenního benzo(a)pyrenu a téměř 40 % celkových emisí prachových částic PM10 pochází ze sektoru lokálního vytápění domácností. Právě tyto látky, které způsobují vážné potíže dýchacího ústrojí, jsou nejčastěji obsahem spalin ze zastaralých uhelných kotlů v domácnostech. Takových kotlů, které bude potřeba vyměnit, je podle odhadů MŽP přes 350 tisíc po celé České republice. „V celé Evropě se už desetiletí řeší zplodiny z velkých průmyslových zdrojů, do kterých sama EU investuje stovky miliard eur ročně. Problematiku znečištěného ovzduší je ale třeba řešit komplexně, což vyžaduje přísnější legislativu a nemalé investice. V ČR se lokální topeniště na celkovém znečištění ovzduší polétavým prachem podílejí celými 38 % a my jsme vyjednali v EK revoluční program, který ke zlepšení našeho ovzduší bezpochyby přispěje. Podařilo se nám získat prostředky z evropských fondů, které budou mít možnost úplně poprvé využít přímo občané, a to na výměnu starých neekologických kotlů za moderní nízkoemisní na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo nebo plynový kotel. Naším cílem je do roku 2020 vyměnit minimálně 80 tisíc kotlů po celé České republice,“ komentuje současný stav ministr životního prostředí Richard Brabec.
Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší. Zároveň je v mezirezortním připomínkovém řízení novela zákona o ochraně ovzduší, která zavádí možnost kontroly provozu kotlů přímo v domácnostech. S povinným přechodem na ekologičtější kotle pomůže občanům Ministerstvo životního prostředí, díky 9 miliardám, které získalo na výměnu kotlů v domácnostech od Evropské komise.
„Pro kotlíkové dotace si občané zajdou na kraj. Ministerstvo dnes vyhlašuje první výzvu pro všechny kraje, které se musí se svými projekty do 30. 9. přihlásit na Státní fond ŽP o prostředky z Operačního programu Životní prostředí. Ministerstvo v rámci výzvy pro kraje stanovilo povinné podmínky, které kraje musí při vyhlašování podmínek pro občany dodržet. Zároveň jim dalo poměrně široké pole pro rozhodování, jak budou finální krajské dotace pro veřejnost vypadat. Základními a neměnnými podmínkami jsou např. výše dotace, povinná emisní třída u všech kotlů a povinná mikro-energetická opatření u domů s horšími energetickými vlastnostmi. Naopak např. to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů, zda bude dotace proplácet žadateli nebo přímo dodavateli nebo jestli doplatí zbývající část dotace, je na rozhodnutí krajů,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Po schválení krajských projektů ze strany MŽP budou kraje vyhlašovat vlastní výzvy přímo pro veřejnost. „Očekáváme, že některé kraje to stihnou ještě letos na podzim,“ dodává Valdman.
„Evropská komise původně vůbec nechtěla podporovat výměnu uhelných kotlů opět za ty uhelné. Ale nový kotel na uhlí s těmi nejpřísnějšími ekologickými parametry může mít o více než 90 % nižší emise benzo(a)pyrenu i prachu oproti tomu starému neekolgoickému. Také EK nechtěla podporovat výměnu kotlů v bytech a domech, ze kterých teplo výrazným způsobem uniká. Nakonec se nám podařilo najít řešení pro Komisi přijatelné. Všechny nové kotle budou muset splňovat nejpřísnější technické a emisní parametry, a pokud nebude v energetickém průkazu budovy vyznačena minimálně třída C, pak bude nutné spolu s výměnou kotle udělat i drobná energetická opatření, jako např. izolace oken a zateplení stropu, sklepa nebo půdy. Celková dotace na kotel a související úpravy může dosáhnout až 85 % z maximální částky 150 tisíc korun. Kotle, které budou v rámci programu dotovány, budou součástí speciálního seznamu, který povede Státní fond životního prostředí ČR, a do kterého se od 20. července mohou hlásit výrobci a dodavatelé, kteří splňují zmíněné technické požadavky,“ říká ministr Brabec.
Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle (na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je dotace nejvyšší) a podle umístění v rámci znečištěných oblastí (oblasti s překračovanými limity znečištění ovzduší mají 5% výhodu).
Pokud dům nesplňuje požadavky na energetickou třídu C, bude nutné spolu s výměnou kotle udělat také tzv. mikro-energetická opatření. Míra dotace na mikro-energetická opatření je stejná jako u kotle, nejvýše však z částky 20 000 korun (které jsou součástí max. celkové částky 150 tisíc korun). Případně bude možné využít kombinaci s programem Nová zelená úsporám, pokud se občan rozhodne pro komplexnější zateplení. S určením nejvhodnějších opatření občanům pomůže energetický specialista, kterého bude také možné hradit z dotace, stejně jako případné vypracování projektu. Spolu s instalací nového kotle bude nutné realizovat další technické úpravy – např. novou otopnou soustavu, vyvložkování komína či propojení plynové přípojky z HUP na vlastním pozemku do domu. I takové úpravy může hradit kotlíková dotace. Finální podobu podmínek pro občany budou stanovovat kraje, proto se jednotlivé podmínky v krajích můžou lišit. Kraje nyní připravují projektové žádosti o dotaci z OPŽP, jejich finální podoba bude předmětem jednání mezi MŽP a příslušným krajem. První žádosti očekává MŽP do dvou měsíců.
Podmínky dotací s technickými detaily pro kraje i fyzické osoby:
- Základní pravidla pro kraje
- Základní pravidla pro fyzické osoby
- Seznam prioritních měst a obcí
- Prezentace z TK
S vyřízením žádosti o dotaci Vám rádi pomůžeme, pro pomoc s vyřízením žádosti nás neváhejte kontaktovat ZDE
Doklady pro získání dotací Vám zajistíme, máme v tom bohaté zkušenosti. Pokud máte zájem o poskytnutí dotace na kotel, tepelné čerpadlo, solární systém, obraťte se na obchod@setop.cz
Další úspěšně realizované projekty si můžete prohlédnout v sekci reference
Efektivní využití zdrojů energie (Oblast podpory C)
Článek 1: Obecné zásady
1. V této oblasti jsou podporována opatření, která zajistí efektivní využití energie v rodinných domech.
2. Při realizaci podporovaných opatření v této oblasti podpory musí být instalovány pouze materiály, výrobky anebo technologie zapsané v Seznamu výrobků a technologií (blíže viz Přílohy č. III).
3. Realizaci podporovaného opatření v této oblasti podpory musí provést osoba uvedená v Seznamu odborných dodavatelů (blíže viz Přílohy č. III), která splňuje požadovanou odbornost dle druhu podporovaného opatření.
4. Podmínkou pro poskytnutí dotace v této oblasti podpory je závazek žadatele provozovat a udržovat zařízení podpořené z tohoto Programu po celou dobu udržitelnosti nebo jej vyměnit za zařízení stejného typu, které splní alespoň podmínky Programu platné v době podání žádosti.
Článek 2: Podoblasti podpory
Podoblast podpory C.1.
Výměna zdrojů tepla na tuhá a vyjmenovaná kapalná fosilní paliva za efektivní, ekologicky šetrné zdroje (při současné realizaci opatření z oblasti podpory A)
- V této podoblasti podpory je podporována výměna původních zdrojů tepla na tuhá a vyjmenovaná kapalná fosilní paliva za efektivní, ekologicky šetrné zdroje, jakými jsou nízkoemisní zdroje na biomasu, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle.
- Podpora se poskytuje na pořízení hlavního zdroje tepla na vytápění s případnou přípravou teplé vody včetně příslušenství a jeho zapojení do otopné soustavy.
- Podpora má formu fixní dotace, která je omezena maximální mírou podpory z celkových způsobilých výdajů.
- Žádat v této podoblasti podpory mohou pouze žadatelé, kteří současně žádají o podporu na snížení energetické náročnosti rodinného domu z oblasti A.
Podoblast podpory | Typ zdroje | Výše dotace [Kč] | Maximální míra podpory * [%] |
---|---|---|---|
C.1.1 | Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva | 50 000 | 75 |
C.1.2 | Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva | 100 000 | 75 |
C.1.3 | Krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem s ruční dodávkou paliva a uzavřené krbové vložky s teplovodním výměníkem | 50 000 | 75 |
C.1.4 | Krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem se samočinnou dodávkou paliva | 50 000 | 75 |
C.1.5 | Tepelné čerpadlo voda – voda | 100 000 | 75 |
C.1.6 | Tepelné čerpadlo země – voda | 100 000 | 75 |
C.1.7 | Tepelné čerpadlo vzduch – voda | 75 000 | 75 |
C.1.8 | Plynové kondenzační kotle | 18 000 | 75 |
Podoblast podpory C.2
Výměna zdrojů tepla na tuhá a vyjmenovaná kapalná fosilní paliva za efektivní, ekologicky šetrné zdroje (bez současné realizace opatření z oblasti podpory A)
- V této podoblasti podpory je podporována výměna původních zdrojů tepla na tuhá a vyjmenovaná kapalná fosilní paliva v rodinných domech za efektivní, ekologicky šetrné zdroje.
- Podpora se poskytuje na pořízení hlavního zdroje tepla na vytápění s případnou přípravou teplé vody včetně příslušenství a jeho zapojení do otopné soustavy.
- Podpora má formu fixní dotace, která je omezena maximální mírou podpory z celkových způsobilých výdajů.
- Žádat v této podoblasti podpory lze pouze na rodinné domy, jejichž měrná roční potřeba tepla na vytápění EA nepřesahuje 150 kWh.m-2.rok-1.
Podoblast podpory | Typ zdroje | Výše dotace [Kč] | Maximální míra podpory * [%] |
C.2.1 | Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva | 40 000 | 55 |
C.2.2 | Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva | 80 000 | 55 |
C.2.3 | Krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem s ruční dodávkou paliva a uzavřené krbové vložky s teplovodním výměníkem |
40 000 | 55 |
C.2.4 | Krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem se samočinnou dodávkou paliva |
40 000 | 55 |
C.2.5 | Tepelné čerpadlo voda – voda | 80 000 | 55 |
C.2.6 | Tepelné čerpadlo země – voda | 80 000 | 55 |
C.2.7 | Tepelné čerpadlo vzduch – voda | 60 000 | 55 |
C.2.8 | Plynové kondenzační kotle | 15 000 | 55 |
* z celkových způsobilých výdajů
Společná ustanovení pro podoblast podpory C.1 a C.2:
- Při doložení ukončení realizace musí žadatel stvrdit čestným prohlášením, že zajistil ekologickou likvidaci původního zdroje tepla, a že zajistil provedení všech předepsaných zkoušek a revizí.
- O dotaci v těchto podoblastech podpory může vlastník domu požádat na jeden rodinný dům pouze jednou za dobu trvání Programu, a to i v případě rodinného domu s více bytovými jednotkami, z nichž každá má vlastní zdroj tepla na vytápění.
- Nově instalované zdroje musí splnit následující parametry:
a. Zdroje na biomasu
- Podporovány jsou pouze zdroje na biomasu s nízkými hodnotami emisí lokálních polutantů do ovzduší.
- Podporovány jsou pouze zdroje zapojené do systému s akumulačním zásobníkem tepla o minimálním měrném objemu 20 l/kW jmenovitého výkonu zdroje. Objemem zásobníku se rozumí součet objemu všech kapalin uvnitř zásobníku, tj. včetně případných objemů vnořených výměníků tepla či zásobníků teplé vody. Toto ustanovení se nevztahuje na krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem se samočinnou dodávkou paliva (podoblasti podpory C.1.4 a C.2.4).
- Požadavky na minimální účinnost zdroje a mezní hodnoty emisí shrnuje následující tabulka:
Mezní hodnoty emisí1 | ||||
Dodávka paliva | Minimální účinnost | CO | TOC2 | TZL |
Samočinná | 85 % | 1 000 mg.m-3 | 30 mg.m-3 | 60 mg.m-3 |
Ruční | 82 % | 1 200 mg.m-3 | 50 mg.m-3 | 75 mg.m-3 |
Poznámky:
- vztahuje se k suchým spalinám, teplotě 273,15 K, tlaku 101,325 kPa a k referenčnímu obsahu kyslíku 10 %, pro sálavé stacionární zdroje určené pro připojení na teplovodní soustavu ústředního vytápění a k instalaci v obytné místnosti, se hodnoty vztahují k referenčnímu obsahu kyslíku 13 %
- nevztahuje se na sálavé spalovací stacionární zdroje, určené pro připojení na teplovodní soustavu ústředního vytápění a k instalaci v obytné místnosti:
- Splnění mezních hodnot emisních koncentrací a minimální účinnosti se ověřuje přímou metodou v souladu s platnými normami vztahujícími se k příslušnému typu zdroje (např. ČSN EN 303-5, ČSN EN 13 229, ČSN EN 13 240…).
- Mezní hodnoty musí být splněny v celém výkonovém rozsahu daného zdroje, tj. při jmenovitém a nejmenším částečném tepelném výkonu zdroje. V případě emisí CO při nejmenším částečném výkonu se připouští překročení parametru uvedeného v tabulce nejvýše o 50 %.
- Požadavek na splnění mezních hodnot emisních koncentrací a minimální účinnosti při nejnižším částečném výkonu může být u zdrojů s ruční dodávkou paliva nahrazen současnou instalací akumulačního zásobníku tepla o minimálním měrném objemu 55 l/kW jmenovitého výkonu zdroje. Objemem zásobníku se rozumí součet objemu všech kapalin uvnitř zásobníku, tj. včetně případných objemů vnořených výměníků tepla či zásobníků teplé vody.
- Udává-li výrobce zdroje tepla možnost spalování více druhů paliv, musí být podmínky Programu splněny pro všechna tato paliva.
- Kombinované zdroje tepla umožňující samočinnou i ruční dodávku paliva nebo zdroje tepla se samočinnou dodávkou paliva, které lze uživatelsky (dle postupu stanoveného výrobcem zdroje tepla v návodu na použití nebo jiné obchodně technické dokumentaci) upravit tak, že je po této úpravě možné dodávat palivo ručně, se pro účely Programu považují za zdroje tepla s ruční dodávkou paliva.
b. Tepelná čerpadla
- Podporována jsou pouze tepelná čerpadla, jejichž minimální topné faktory, stanovené dle ČSN EN 14 511, dosahují, dle typu technologie a určené teplotní charakteristiky, hodnot uvedených v tabulce:
Technologie Teplotní charakteristika Minimální topný faktor určený dle ČSN EN 14 511 země – voda B0/W35 4,3 vzduch – voda A2/W35 3,1 voda – voda W10/W35 5,1 - Podporována jsou pouze tepelná čerpadla zapojená do systému s akumulačním zásobníkem tepla o minimálním měrném objemu 15 l/kW jmenovitého výkonu zdroje. Objemem zásobníku se rozumí součet objemu všech kapalin uvnitř zásobníku, tj. včetně případných objemů vnořených výměníků tepla či zásobníků teplé vody.
c. Plynové kondenzační kotle
- Podporovány jsou pouze plynové kondenzační kotle s vysokou účinností a nízkými hodnotami emisí lokálních polutantů do ovzduší.
- Požadavky shrnuje následující tabulka
Parametr Mezní hodnota Emise CO 40 mg.kWh-1 Emise NOx 60 mg.kWh-1 Účinnost při jmenovitém výkonu (pro střední teplotu vody v kotli 70 °C) >= 95 % Účinnost při částečném výkonu (při teplotě vratné vody dodávané do
kotle 30 °C)>= 105 % pH kondenzátu >= 4,0 Maximální příměsi v kondenzátu Zinek 0,5 mg.dm-3; Měď 0,25
mg.dm-3; Olovo 0,2 mg.dm-3;
kadmium 0,01 mg.dm-3; Chrom
0,15 mg.dm-3; Nikl 0,25 mg.dm-3;
Cín 0,5 mg.dm-3; Dusitany 6
mg.dm-3Pozn.: Uvedené účinnosti plynového kondenzačního kotle jsou vztaženy k výhřevnosti paliva
Podoblast podpory C.3 – Instalace termických solárních systémů
- V této podoblasti je podporována instalace solárních termických systémů do dokončených rodinných domů a do novostaveb rodinných domů (včetně rozestavěných). V případě, že je žádost podána před dokončením rodinného domu, musí žadatel nejpozději v okamžiku doložení dokumentů pro vydání Registrace a rozhodnutí nebo Registrace a stanovení výdajů dle Přílohy č. II/7 prokázat jeho řádné dokončení.
- Podporovány jsou systémy na přípravu teplé vody (podoblast podpory C.3.1) a systémy na přípravu teplé vody a přitápění (podoblast podpory C.3.2).
- Pro určení typu systému je rozhodující definice uvedená v Příloze č. I/1.
- Podpora je přidělována formou fixní dotace na pořízení solárně termických kolektorů a jejich příslušenství, včetně montáže, a je omezena maximální mírou podpory ze způsobilých výdajů.
Podoblast podpory Typ systému Dotace [Kč] Maximální míra podpory * [%] C.3.1 Solární systém na přípravu teplé vody 35 000 40 C.3.2 Solární systém na přípravu teplé vody a přitápění 50 000 40 C.3.3 Bonus za kombinaci vybraných opatření 10 000 — * z celkových způsobilých výdajů
- Podporovány jsou pouze solární termické systémy s kolektory splňujícími minimální hodnotu účinnosti ηsk dle vyhlášky č. 441/2012 Sb., o stanovení minimální účinnosti užití energie při výrobě elektřiny a tepelné energie.
- Podmínkou pro poskytnutí dotace v podoblasti podpory C.3.1 a C.3.2 je dosažení parametrů uvedených v tabulce níže:
Sledovaný parametr Označení [Jednotky] C.3.1 C.3.2 Vypočtený celkový využitelný zisk solární soustavy Qss.u
[kWh.rok-1]Bez požadavku ≥ 2200 Vypočtený měrný využitelný zisk solární soustavy qss,u
[kWh.m-2.rok-1]≥ 350 ≥ 280 Dosažení minimálního pokrytí potřeby teplé vody [%] ≥ 50 Bez požadavku Instalace akumulačního zásobníku tepla o
měrném objemu vztaženém k celkové ploše apertury[l.m-2] ≥ 45 ≥ 45 - Objemem zásobníku se rozumí součet objemu všech kapalin uvnitř zásobníku, tj. včetně případných objemů vnořených výměníků tepla či zásobníků teplé vody.
- Pravidla a podmínky pro poskytnutí podpory v podoblasti podpory C.3.3:
- O navýšení podpory formou bonusu za kombinaci vybraných opatření (dále jen „bonus“) lze žádat pouze při podání žádosti.
- Výše bonusu je stanovena na 10 000 Kč.
- Bonus lze uplatnit maximálně jednou za celou dobu trvání Programu pro daný rodinný dům, a to i při realizaci více kombinací opatření uvedených v tabulce níže.
- Bonus je definitivně přiznán a vyplacen až po vydání Registrace a rozhodnutí nebo Registrace a stanovení výdajů pro všechna kombinovaná podporovaná opatření.
- Bonus se přiznává v případě kombinace opatření z podoblasti podpory C.3.1 nebo C.3.2 a podporovaných opatření uvedených v následující tabulce:
Povinné opatření z podoblasti podpory: Kombinovaná opatření z podoblasti/í podpory: C.3.1 nebo C.3.2 A C.3.1 nebo C.3.2 A + C.4 C.3.1 nebo C.3.2 A + C.1 C.3.1 nebo C.3.2 A + C.1 + C.4 C.3.1 nebo C.3.2 C.2 (mimo C.2.7 /tepelná čerpadla se systémem vzduch – voda/)
Úspěšně realizované projekty si můžete prohlédnout v sekci REFERENCE
Působíme po celé Moravě:
Brno, Brno venkov, Vyškov, Slavkov, Bučovice, Rousínov, Ivanovice, Kuřim, Tišnov, Blansko, Sloup, Adamov, Boskovice, Hustopeče, Pohořelice, Židlochovice, Šlapanice, Rajhrad, Rosice, Moravský Krumlov, Mikulov, Znojmo.
V případě jakýchkoliv dotazů jsme Vám plně k dispozici: