Optimalizace vytápění

Jak ušetřit energii a peníze s minimem úsilí

Ve většině domácnostech je topení nesprávně a nebo špatně nastavené. S rostoucími cenami energií se zamyslíme nad optimalizaci topného systému.

Pro optimalizaci vytápění se musíme blíže podívat na celý dům

Nejen kotle, ale i na celý systém topení s tepelným čerpadlem, potrubí a radiátory. Měly by být správně nastaveny, aby se zbytečně neplýtvalo teplem. Ještě více peněz ušetříme tím, že je budova izolovaná.

Provozování systému vytápění

Topný systém se skládá z mnoha součástí, tyto by měly být koordinovány. Dům by měl být vizuálně zkontrolovaný. Ústřední kotel je většinou ve sklepě nebo technické místnosti domu či budovy. Nezáleží na tom, zda je dům vytápěn dřevem, briketami nebo zemním plynem. Komplex celého vytápění zahrnuje centrální jednotku, potrubí, radiátory a čerpadlo.
V suterénu je kotel, oběhové čerpadlo a čidlo na teplotu vody. Čerpadlo zajišťuje, že ohřátá voda se dopravuje potrubím z kotle do radiátorů. Ochlazená voda (chladičem) proudí od topného tělesa radiátory zpět do zdroje tepla. Kotel je připojený ke komínu, kterým vedou výfukové plyny.

Izolace trubek by měla být nejméně jako průměr trubky.

Hydraulické vyvažování

Modernizací topení se rozumí výměna kotle, čímž dochází ke snížení nákladů energie, klíčové je hydraulické vyvažování.
Hydraulickým vyvažováním se rozumí to, že je dům či budova vytápěna rovnoměrně. Velké ztráty vznikají tím, že chladičem vede příliš velké množství vody na ohřev a tím se řídí spotřeba energie oběhového čerpadla.

Termostatické ventily

Požadované teploty v místnosti dosáhneme pomocí termostatu. Tyto hlavice regulují dodávku topné vody na námi nastavenou teplotu. Ve starých budovách většinou termostatické hlavice chybí a tímto vznikají ztráty.Termostatické ventily jsou bohužel dražší, než běžné, ale hydraulické vyvážení je tímto podmíněno. Energie musí být využita efektivněji.

V případě, že si nevíte rady a optimálním nastavení Vašeho systému vytápění, tak nás neváhejte kontaktovat a naši pracovníci Vám vše vysvětlí a s nastavením pomohou.

V případě jakýchkoliv dotazů jsme Vám plně k dispozici:

Kontaktní formulář