Rodinný dům s elektrokotlem

Vytápění elektřinou bylo dlouho zatracováno, především kvůli vysokým nákladům a rostoucí ceně elektrického proudu. Moderní elektrokotle jsou dnes považovány za ekologická zařízení. Jejich hlavní výhodou je jednoduchá instalace a snadná obsluha. Co byste o elektrokotli měli vědět, než ho pořídíte? Jaké jsou náklady na vytápění? A kolik elektrokotel stojí?
O vytápění elektřinou se říká, že je nejdražší. Dnes už to neplatí jednoznačně. Vhodnost zdroje tepla pro konkrétní dům záleží na úrovni zateplení, na tepelných ztrátách i životním stylu domácnosti. Elektrické kotle jsou proto znovu ve hře, zejména díky snadné obsluze a dobré účinnosti. Doporučujeme především ve stavbách, které jsou kvalitně zateplené. To znamená, že mají nízké tepelné ztráty a nepotřebují tolik energie na vytápění.

Výhody a nevýhody elektrokotle

Elektrokotle jsou ekologické zdroje tepla s čistým provozem. Na rozdíl od kotlů na uhlí, krbových kamen nebo peletových kotlů nemusíte shánět topivo a řešit jeho skladování. Elektrokotle navíc nejsou hlučné a s ohledem na zmiňovaný čistý provoz je tak můžete instalovat přímo v bytě.
Krom toho elektrokotle nepotřebují komín a jejich montáž i obsluha je jednoduchá. Ve srovnání s tepelnými čerpadly nebo automatickými kotli na pevná paliva je pořizovací cena kotlů na elektřinu nesrovnatelně nižší.

Použití elektrokotlů se nejvíce hodí k nízkoteplotnímu podlahovému topení, jelikož teplota vody, která je potřebná pro správné fungování podlahového topení je max. 45°C. Z toho plyne, že elektrokotel nebude muset vytvářet tak velkou energii, jak bývá pro otopná tělesa, kde se potřebná teplota pohybuje až kolem 80°C. Naše firma nejčastěji projektuje a realizuje podlahové topení firmy Giacomini, nebo firmy Gabotherm a HERZ.
Hlavní nevýhodou elektrokotlů je cena elektřiny. Ta sice v posledních několika letech stagnuje, ale těžko se předvídá její další vývoj.

Technické parametry elektrokotle

Elektrokotle bývají zpravidla závěsné a jejich účinnost může být až 99 %. Elektrokotle se připojují k pevnému třífázovému elektrickému rozvodu síťového napětí a z důvodu velkého příkonu je nutné mít dostatečně silný jistič.
Nejčastěji se výkon elektrokotlů pohybuje od 4 do 60 kW a dokážou tak pokrýt vytápění menších místností i větších domů. Výkon elektrokotle je třeba vybrat s ohledem na tepelné ztráty objektu. Co se týká značek, prodávají se elektrokotle od různých výrobců. Firma SETOP nejčastěji projektuje a montuje elektrokotle firmy Protherm. S volbou toho správného typu kotle vám poradíme.

Elektrokotel – náklady na vytápění

Při výběru elektrokotle je třeba, stejně jako při volbě každého jiného zdroje tepla, znát tepelnou ztrátu domu. Čím nižší je, tím lépe, protože nebudete odebírat tolik elektřiny. Vytápět elektřinou se tak vyplatí hlavně u moderních nízkoenergetických staveb, případně u starších domů po důkladném zateplení.
Nespornou výhodou elektrokotle jsou i nízké pořizovací náklady. Běžné elektrokotle se prodávají za cenu mezi 15 až 30 tisíci korun. Rozhodující ovšem nejsou jen náklady na vytápění, ale také na provoz elektrokotle (zde do hry vstupuje cena elektřiny). Na druhou stranu, na rozdíl od kondenzačních plynových kotlů nevyžadují elektrokotle pravidelný servis a údržbu.
Náklady při vytápění elektrokotlem ovlivňuje i hospodárnost provozu. Tlumené nebo tzv. přerušované vytápění je úspornější než celodenní vytápění.
Výhodou je, že při vytápění elektřinou můžete zažádat o dvoutarifní sazbu (dříve noční proud).

Náklady na projektovou dokumentaci a návrh řešení

Firma SETOP se svou dlouholetou zkušeností v oblasti provádění projektových dokumentací topení poradí a navrhne správné řešení vytápění domu elektrokotlem.

Projektová dokumentace obsahuje

Cena projektové dokumentace topení s elektrokotlem se pohybuje kolem 15 000 Kč.
Neváhejte nás kontaktovat pomoci kontaktního formuláře na našich stránkách nebo přímo na e-mail: projekce@setop.cz. Rádi Vám zodpovíme veškeré dotazy ohledně projektové dokumentace topení a také Vás srdečně zveme do sídla naší společnosti v Holasicích, kde vše můžeme probrat osobně.

Působíme po celé České Republice.

Kontaktní formulář