Rodinný dům s tepelným čerpadlem

Stručný popis Tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla získávají přibližně 70% energie z okolního prostoru a pouze cca  30% energie spotřebují na přesun a přeměnu nízkopotenciálního tepla. Zjednodušeně tedy platí: abychom z tepelného čerpadla získali 100% tepelné energie, zaplatíme pouze 30% energie elektrické.
V okolním prostředí (vzduch, voda, země) je obsaženo poměrně velké množství energie. Toto teplo ale nelze vzhledem k nízké teplotní hladině využít přímo pro vytápění nebo ohřev vody, musíme ho převést na vyšší teplotu. K tomu nám poslouží tepelné čerpadlo, a to za užití chladiv – látek, jejichž nejdůležitější vlastností je velmi nízký bod varu (nižší než teplota okolního prostředí).

Z jednoho prostředí energii odebíráme a přesouváme ji do druhého s velmi výhodným poměrem 3:1 Jinými slovy, dodáme-li 1kWh elektrické energie pro přesun tepelným čerpadlem, získáme v podobě tepla 3 i více kWh (COP=3). Je tedy výhodné dodávat energii do interiéru prostřednictvím celoplošného nízkoteplotního systému – nejčastěji podlahového topení např. firmy GIACOMINI, HERZ, kde je střední teplota média klem 30 – 40°C.

Typy tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla vzduch/voda patří k nejrozšířenějším typům.

Tepelná čerpadla vzduch/voda mají v tuzemsku ideální podmínky pro provoz, a to s ohledem na průměrnou venkovní teplotu + 3 °C během topné sezóny.
Investice do tepelného čerpadla vzduch/voda pořízeného za 200 000 Kč se tak vrátí za 5 let.

Tepelná čerpadla země/voda odebírají teplo zemi a předávají ho do vody prostřednictvím nemrznoucí kapaliny. Využít je lze k vytápění rodinného domu , stejně jako pro ohřev užitkové vody. Nízkopotenciální energii země odebírá tepelné čerpadlo buď z horizontálního plošného kolektoru, nebo z vertikálního vrtu.
Platí přitom, že na 1 kW výkonu je třeba asi 12 m vrtu. Běžná hloubka jednoho vrtu se pohybuje mezi 100 až 150 m. Pokud se rozhodnete pro plošný kolektor, 1 kW výkonu si vyžádá asi 30 m2 plochy. Tepelné čerpadlo země/voda je proto náročnější na prostor.
Toto tepelné čerpadlo přináší asi třetinové provozní náklady ve srovnání s čerpadlem vzduch/voda, ale pořizovací náklady jsou až 3x vyšší a nutno vyřizovaní geologických posudků aj.

Vlastnosti tepelného čerpadla vzduch/voda

Při rozhodování o volbě tepelného zdroje zvažujte instalační i provozní náklady. V porovnání s plynovým kotlem nepotřebuje tepelné čerpadlo vyvložkovaný komín, nemusíte řešit plynovou přípojku nebo pravidelné revize. K provozu tepelného čerpadla je potřeba jen malé množství elektrické energie.

Požadavky na instalaci nejčastěji používaných Tepelných čerpadel vzduch/voda

Tepelná čerpadla vzuch/voda se skládají ze dvou komponentů, vnitřní a venkovní jednotka. Venkovní jednotku si můžeme představit jako ventilátor klimatizace, který se nejčastěji umisťuje na betonový podstavec na zem, zavěšení na zeď, nebo také např. na střechu garáže. Druhým komponentem je vnitřní jednotka, kterou si můžeme představit jako plynový nebo elektrokotel, který se zavěsí na stěnu někde do technické místnosti. Zde jsou dvě možnosti, jak bylo zmíněno zavěšení na stěnu, nebo postavení na zem, kde součástí vnitřní jednotky je i bojler a sestava poté vypadá jako lednička.

Při montáži tepelného čerpadla vzduch/voda vstupuje do hry více profesí. Profese chlazení, která propojí venkovní a vnitřní jednotku chlaďařskou mědí a napustí chladivem. Jako další profese je potřeba samozřejmě topenáře, kteří celý komplet smontují dohromady a připraví pro funkční užívání. Jako poslední nastupuje odborný technik, který celý systém uvede do provozu, tím je myšleno propojí veškeré regulační prvky a vystaví protokol o uvedení do provozu. Firma SETOP za vás vše zařídí.

Firma SETOP má zkušeností s projektováním a montáží všech tepelných čerpadel na českém trhu, avšak k nejčastěji projektovaným a montovaným tepelným čerpadlům patří VIESSMANN, BRILON, DE DIETRICH, LG, NIBE, DAIKIN, STIEBEL-ELTRON, BUDERUS, WOLF.

Montáž provádíme cca do 100km od Brna. Brno, Brno-venkov, Vyškov, Slavkov, Bučovice, Rousínov, Ivanovice, Kuřim, Tišnov, Blansko, Sloup, Adamov, Boskovice, Hustopeče, Pohořelice, Židlochovice, Šlapanice, Rajhrad, Rosice, Moravský Krumlov, Mikulov.

Příklad z našeho sortimentu: TČ Viessmann, Vitocal 100-s, 8kW, s elektrodohřevem, s topným faktorem COP až 4,8 a prodlouženou zárukou na 5 let stojí, základní cena bez ohřevu vody pro rok 2023 cca 135.000,-Kč

SETOP Brno Vitocal Viessmann

 

Náklady na projektovou dokumentaci a návrh řešení

Firma SETOP se svou dlouholetou zkušeností v oblasti provádění projektových dokumentací topení poradí a navrhne správné řešení vytápění domu tepelným čerpadlem.

Projektová dokumentace obsahuje

Projektové dokumentace topení s Tepelným čerpadlem se považuje za složitější, proto se cena pohybuje kolem 18-25 000 Kč.
Neváhejte nás kontaktovat pomoci kontaktního formuláře na našich stránkách nebo přímo na e-mail: projekce@setop.cz. Rádi Vám zodpovíme veškeré dotazy ohledně projektové dokumentace topení a také Vás srdečně zveme do sídla naší společnosti v Holasicích u Brna, kde vše můžeme probrat osobně.

Kontakt skrz projekt, p. Šedivý tel. 730 155 066

Působíme po celé České Republice.

Kontaktní formulář